Biserica Mănăstirii Coșula

Biserica este construită în stil simplu treflat, ca a unor mănăstiri din timpul lui Ştefan cel Mare şi Sfânt. Este zidită din cărămidă şi piatră cu elemente gotice la uşi şi ferestre. Ferestrele au fost schimbate şi lărgite în 1958. O fereastră aşezată la răsărit luminează altarul, câte o fereastră pe fiecare absidă luminează naosul şi tot câte o fereastră pe pereţii de la sud şi nord luminează pronaosul. Ferestrele sunt duble, din rame metalice cu grilaje metalice de apărare la mijloc. Pe naos este o turlă deschisă cu baza poligonală cuprinsă în acoperişul refăcut. Are 4 ferestre dreptunghiulare cu coturile de piatră. Naosul se delimitează de pronaos prin arcada puternică care susţine bolta, arcadă ce se prelungeşte în ambele părţi cu stâlpi groşi lipiţi de ziduri.